به این مطلب امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4٫33
Loading...

جغرافیای فرانسه

جغرافیای فرانسه

در این مقاله قصد داریم به ارائه اطلاعاتی در مورد جغرافیای فرانسه بپردازیم اگر می خواهید در مورد جغرافیای فرانسه اطلاعاتی را بدست آورید در این مقاله همراه ما باشید. فرانسه یکی از کشورهای مهم اروپایی است و در طول سال مسافران زیادی به این کشور و شهرهای مختلف آن سفر می کنند آگاهی از جغرافیای فرانسه و مختصات آن برای مسافران این کشور می تواند مهم باشد. در این مقاله تحت عنوان جغرافیای فرانسه به مختصات کلی جغرافیای این کشور، آب و هوای فرانسه، نواحی فرانسه، شهرهای مهم و … خواهیم پرداخت.

در ابتدا به مختصات کلی جغرافیای فرانسه می پردازیم، فرانسه از کشورهای اروپایی محسوب می شود و بیشترین قسمت آن هم در اروپای غربی قرار دارد اما جغرافیای فرانسه محدود به اروپا نیست، بخشی از آن در آمریکای جنوبی، قسمتی در حوزه کارائیب و اقیانوس هند قرار دارد. در غرب این کشور خلیج بیسکای را می بینیم و در شمال آن کانال مانش قرار دارد و در بخش اروپایی نیز از سوی اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه احاطه شده است. دیگر نکته ای که در مورد مختصات کلی جغرافیای فرانسه می توانیم بگوییم مساحت این کشور است که در حدود ۵۵۰ هزار متر مربع است و به همین دلیل است که در بین کشورهای اروپای غربی به عنوان پهناورترین کشور محسوب می شود و اگر مساحت آن را با کشورمان مقایسه کنیم در حدود یک سوم ایران مساحت دارد. این کشور همچنین از لحاظ داشتن مناطق دریایی نیز بسیار وسیع است است.

بر اساس جدیدترین تقسیمات کشوری که انجام شده است، این کشور به هجده ناحیه تقسیم شده است و تعداد دپارتمان ها و یا شهرستان های آن نیز نود و شش می باشد که همگی تحت نظر دولت مرکزی و شورای انتخابی محلی اداره می شوند. در این کشور نواحی به تعدادی کانون و بخش تقسیم می شود و هر بخش نیز شهردار و شورای شهر خود را دارد.

جغرافیای فرانسه

جغرافیای فرانسه

آب و هوای فرانسه

یکی از مهم ترین مواردی که تحت عنوان جغرافیای فرانسه باید به آن توجه شود، آب و هوای فرانسه است. بررسی آب و هوای فرانسه نشان دهنده این است که در این کشور تنوع آب و هوایی بسیار زیاد است و هر کدام از نواحی این کشور آب و هوا با ویژگی های خاص خود را دارند و همین عامل باعث می شود که جغرافیای فرانسه از تنوع قابل توجهی برخوردار باشد.

در قسمت های شمالی و شمال شرقی این کشور به طور معمول شاهد آب و هوای معتدلی هستیم. در قسمت های جنوبی نیز آب و هوا، مدیترانه ای است. در قسمت های غربی فرانسه در طول سال شاهد بارش های فراوانی هستیم که زمستان ها معتدل و تابستان ها گرم است که به دلیل وجود اقلیم اقیانوسی در این بخش می باشد. در دیگر بخش ها هم می توان تابستان های گرم به همراه هوای طوفانی و زمستان های سرد را دید به طور کلی جغرافیای فرانسه از لحاظ آب و هوا متنوع است.

آب و هوای فرانسه

آب و هوای فرانسه

نواحی کشور فرانسه

در ادامه جغرافیای فرانسه به ناحیه های این کشور می پردازیم، ناحیه از مهم ترین تقسیمات سیاسی در این کشور محسوب می شود اگر بخواهیم معادل آن را در زبان فارسی پیدا کنیم تقریبا هم معنی با استان می شود. بر اساس جدیدترین تقسیم بندی که در سال ۲۰۱۶ در این کشور انجام شده است، فرانسه به هجده ناحیه تقسیم شده است، تعدادی از این نواحی در داخل کشور و تعدادی دیگر نیز خارج از خاک فرانسه هستند، از این تعداد، سیزده ناحیه در بخش اصلی واقع شده اند که یکی از آن ها جزیره کرس در مدیترانه است و پنج ناحیه دیگر نیز بیرون از خاک اصلی آن واقع شده اند که در اصطلاح از آن ها با نام نواحی فرا دریاهای فرانسه یاد می شود.

برخلاف برخی از کشورها این نواحی از لحاظ قانونگذاری استقلال ندارند و تنها نقش آن ها در امور اداری و اجرایی است در حقیقت تابع تصمیمات مرکز هستند.

تا سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد ناحیه های این کشور که در خاک اصلی قرار داشتند در حدود بیست و دو ناحیه بود و پس از این با تصمیماتی که از سوی دولت مرکزی گرفته شد، برخی از نواحی در نواحی دیگر ادغام شدند و در حال حاضر تعداد نواحی تشکیل دهنده خاک اصلی این کشور سیزده می باشد.

نواحی کشور فرانسه

نواحی کشور فرانسه

محیط زیست فرانسه

محیط زیست فرانسه نیز جزیی از جغرافیای فرانسه محسوب می شود، بخش اعظم قسمت اروپایی این کشور که در حدود هشتاد و دو درصد می باشد از جنگل و مناطق کشاورزی تشکیل شده است که در حدود چهل و هشت میلیون هکتار می باشد. در مقایسه با کل کشور بیست و هفت درصد مساحت آن را پوشش جنگلی تشکیل می دهد و پس از کشورهای سوئد و فنلاند از بیشترین پوشش جنگلی برخوردار است. در این کشور بالغ بر صد و سی و شش نوع درخت وجود دارد که یکی از موارد استثنایی در بین کشورهای اروپایی محسوب می شود.

محیط زیست فرانسه

محیط زیست فرانسه

شهرهای اصلی فرانسه

فرانسه دارای شهرهای مهمی است که از لحاظ گردشگری، تاریخی و فرهنگی بسیار با اهمیت هستند، علاوه بر این که از پاریس می توانیم به عنوان مهم ترین شهر فرانسه یاد کنیم، دیگر شهرهای اصلی و مهم فرانسه نیز عبارتند از: بوردو، مارسی، لیل، لیون، مون پلیه، استراسبورگ، نانت، نانسی، نیس، تولوز، گرونوبل

مطالب مرتبط

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 0٫00
Loading...
۱۲ آبان ۱۳۹۷

آب و هوای نیس نیس یکی از شهرهای جنوبی فرانسه است و به عنوان یکی از شهرهای مهم مدیترانه شناخته می شود. آب و هوای نیس معمولا در هر ۴ ...

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4٫50
Loading...
۲۶ مهر ۱۳۹۷

لادفانس پاریس همانطور که می دانید یکی از خیابان های معروف شهر پاریس خیابان شانزه لیزه است که در امتداد این خیابان محله ای وجود دارد که به محله لادفانس ...

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 4٫50
Loading...
۲۸ مهر ۱۳۹۷

پونت نوف پاریس شهر پاریس یکی از شناخته شده ترین شهرهای دنیا می باشد که در کشور فرانسه واقع شده است. پونت نوف پاریس یکی از زیباترین مکان های دیدنی ...

نظر دهید

۰ نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!